What's New

- iOS 7 support

App Description

iTeacher a must-have math app for your kids. Your kids will love it and you will love their significant improvement in math. Gorgeous graphics and background music help to keep their attention for hours.

The iTeacher helps small children improve their math knowledge by practicing equations appropriate for their level. The equations are adjusted based on their answers so that the type of equation your child is having difficulty with is repeated more often.

This optimizes learning time and eliminates time wasted on tasks that your kids have already mastered. Equation practicing is interwoven with simple and amusing games to ensure kids will enjoy using iTeacher and will consider their study time to be play time.

You can follow their progress in easily readable graphs or you can generate a PDF file with a statistical summary of their work.

The application is optimised for iPhone and iPad. It requires iOS 5.0 and above.
It is localized to English, French, German and Czech. If you'd like another localization, drop me a line.

Download a copy of the app immediately.

More info: http://www.iteacherapp.com

Česky:
iTeacher je vyjímečná iOS aplikace k procvičování matematiky pro vaše děti. Ty jej budou milovat a vy budete nadšeni z jejich zlepšování se v matematice. Nádherná grafika a hudba na pozadí udrží pozornost dětí na velmi dlouhou dobu.

Aplikace dětem pomáhá s procvičováním základních početních úkolů, má široce nastavitelnou úroveň obtížnosti odpovídající jejich znalostem. Příklady jsou vytvářeny i na základě předchozích odpovědí dítěte a úkony, které již dítě ovládá, nejsou předkládány tak často jako ty, se kterými má dítě ještě potíže. Procvičování je prokládáno jednoduchými a zábavnými hrami k udržení pozornosti dítěte. Procvičování příkladů bude pro vaše děti hrou a nikoliv učením.

iTeacher je optimalizován jak pro iPhone tak i pro iPad. Vyžaduje iOS verze 5.0 a vyšší. Aplikace je plně lokalizována do českého jazyka.

Více informací: http://www.iteacherapp.com

App Screen Shots

(click to enlarge)

App Changes

January 29, 2014 Price Decrease: $8.99 -> $4.99
January 29, 2014 New version 2.2
November 29, 2013 Price Decrease: $8.99 -> $3.99
November 26, 2013 Price Decrease: $8.99 -> $2.99
June 01, 2011 Initial Release

Other Apps From Jiri Tichy